UZDROWISKO DŁUGOPOLE-ZDRÓJ

Pijalnia - Dom Zdrojowy

  • normalna czcionka
  • większa czcionka
  • barwa dla niewidomych

Dom Zdrojowy

Położony w centrum uzdrowiska, na terenie historycznego parku zdrojowego, Dom Zdrojowy to dawna hala spacerowa – pierwszy drewniany obiekt wybudowany został tu w stylu neogotyckim w 1840 roku z inicjatywy doktora Juliusa Hancke. Przebudowany w 1915 roku służył także jako pijalnia i cukiernia. Po II wojnie światowej front obecnego Domu Zdrojowego został całkowicie zabudowany oknami, a budynek wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie: mieściły się tu m.in. klub kuracjusza, pijalnia, kawiarnia i biblioteka. Obecnie w obiekcie, zmodernizowanym w 2009 roku, funkcjonuje Pijalnia Uzdrowiskowa, Punkt Sprzedaży produktów i usług oraz kawiarnia „Zdrojowa”.

Dom Zdrojowy

Kontakt

ul. Wolna 2, 57-520 Długopole-Zdrój
74 813 90 51 - informacja i rezerwacja

Pijalnia Uzdrowiskowa

Niezwykle klimatyczna i oryginalna Pijalnia Uzdrowiskowa znajduje się w prawym skrzydle obiektu, można tu w wyjątkowej atmosferze delektować się smakiem długopolskich wód. Dostępne w pijalni wody mineralne to źródła: „Renata”, „Kazimierz” i „Emilia” – mineralne, swoiste, szczawy wodorowęglanowe z istotną klinicznie zawartością żelaza, potasu, magnezu, sodu i wapnia. Wyróżniają się wyjątkowo przyjemnym smakiem, orzeźwiają i pobudzają trawienie.

Pijalnia Uzdrowiskowa

Kuracja pitna

W Długopolu-Zdroju kuracja pitna (krenoterapia) jest ogólnie dostępna, dla wszystkich pacjentów jest bezpłatna i nie jest wliczana do limitu zabiegów (także tych refundowanych przez NFZ)!

Lecznicza woda mineralna stosowana w Długopolu-Zdroju do kuracji pitnej pochodzi ze wspólnego ujęcia trzech długopolskich źródeł: „Renaty”, „Emilii” i „Kazimierza”, o wydajności 20 l/min.

Są to wysoko zmineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe, krzemowe i żelaziste z dużą zawartością dwutlenku węgla (ok. 2500 mg/l). Podstawowe składniki mineralne długopolskich wód to: Fe – 15,79 mg/l, Mg – 51,5 mg/l, Ca – 138,2 mg/l, Na – 71,3 mg/l, K – 13,2 mg/l. Wody wyróżniają się przyjemnym smakiem, działają lekko drażniąco i odświeżająco na błony śluzowe, zwiększają wydzielanie żółci, działają przeciwzapalnie na drogi żółciowe, poprawiają niektóre wskaźniki czynności wątroby. Pobudzają perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom, usuwają bakterie i toksyny, oczyszczają błonę śluzową jelit. Jako wody wybitnie hipotoniczne działają silnie moczopędnie i wspomagają pracę układu moczowego (w dawce 750 ml – 1500 ml/dobę). Niwelują niedobory żelaza, zwiększają poziom hemoglobiny i erytrocytów, wzmacniają odporność organizmu, wzmagają przemianę materii, obniżają poziom kwasu moczowego, cholesterolu i glukozy. Ze względu na podwyższoną ilość wapnia i magnezu przeciwdziałają miażdżycy.

Podstawowa kuracja pitna polega na wypijaniu 250 ml wody trzykrotnie w ciągu   dnia, 30 min przed posiłkiem. Wodę należy pić przez rurkę, małymi łykami, wolno, najlepiej podczas spaceru. Kuracja pitna wodami mineralnymi w Długopolu-Zdroju jest bezpłatna i ogólnie dostępna – ujęcia wody zlokalizowane są w Pijalni Uzdrowiskowej, w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Karol” oraz na tarasie przed Domem Zdrojowym.

Dostępne na miejscu

  • Punkt Obsługi Kuracjusza (sprzedaż pobytów, zabiegów, pamiątek, kosmetyków)
  • Pijalnia Uzdrowiskowa z ogólnodostępną kuracją pitną
  • kawiarnia „Zdrojowa”

Dostępne w pobliżu

  • źródło wody mineralnej „Renata” na tarasie przed Domem Zdrojowym – 15m
  • Zakład Przyrodoleczniczy „Karol” (hydroterapia, balneoterapia, fizykoterapia, kinezyterapia, masaże, zabiegi relaksacyjne – około 40 rodzajów zabiegów) – 40m
  • Sanatorium „Willa Dąbrówka” – 40m
  • Sanatorium „Ondraszek” – 150m
  • Szpital uzdrowiskowy „Mieszko” – 200m
  • Gabinet suchych kąpieli CO2 – 20m
  • parking niestrzeżony – 40m
  • przystanek autobusowy – 50m, stacja kolejowa – 1000m